Готуємось до ЗНО та ДПА (НМТ)
"Секрети" успішного проходження тесту.
До тесту
1. Прийдіть раніше, щоб у вас був час відсапатися і заспокоїтися.
2. Відразу проглянете всі завдання, оцініть кожен з розділів тесту - його значення, складність і необхідний на рішення час.
3. Уважно прочитайте інструкцію. Якщо щось залишилося незрозумілим, прочитайте ще раз.
4. На окремому аркуші випишіть все, що вам може згодитися, і що ви можете забути в запалі боротьби: формули, дати, імена і так далі.
Під час тесту
1. Насамперед відповідайте на найпростіші і коротші питання.
2. Потім беріться за питання, для яких пропонується вибір з декількох варіантів відповідей, "так/ні" питання, і питання, на які потрібно дати свою відповідь.
3. В останню чергу приступайте до відкритих питань, на які треба дати ґрунтовну розгорнуту відповідь.
4. Відповідаючи на питання, шукайте підказки в інших питаннях тесту і пропонованих відповідях.
5. У відповідях на короткі питання покладайтеся на свою інтуїцію і на першу відповідь, що прийшла в голову.
6. Якщо ви упевнені, що знаєте відповідь, але не можете пригадати, не втрачайте час, ідіть далі і повертайтеся до таких питань пізніше.
7. Виконуйте тест в два кола. Не знаєте відповіді - залишайте питання і переходьте до наступного. Повернетеся до нього пізніше. Так ви встигнете набрати максимум балів, а потім зможете поміркувати і над тими, які вам довелося спочатку пропустити.
8. Багато завдань можна швидше розв'язати, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які не підходять. Такий метод дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох ознаках (це легко), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).
9. Забудьте про невдачу у попередньому завданні, якщо воно виявилосявам "не по зубах". Думайте тільки про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати бали.
10. Читайте завдання до кінця. Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за "першими словами" і добудовувати його закінчення у власній уяві. Через це ви можете зробити помилки в найлегших завданнях.
11. Навіть якщо вам здається, що ви допустили занадто багато помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: під час порівняння результатів може з'ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний.
«Як керувати своїми емоціями»
Негативні емоції заважають нам приступити до роботи або продовжувати роботу, заважають зібратися з думками. Як же можна допомогти собі в ситуації, коли ви вже відчуєте ці емоції?
- Можна розрядити свої емоції, висловившись тим людям, які зрозуміють і поспівчувають.
- Якщо ти один, можеш побити подушку або вичавити мокрий рушник - це допоможе розслабитися, оскільки зазвичай при негативних емоціях велика частина енергії накопичується в м'язах плечей, у верхній частині рук і в пальцях.
- Вигукувати будь-які спонтанні звуки - напруга може бути «замкнута» в горлі.- Можна використовувати такий прийом, як дихання уступами: три-чотири короткі видихи підряд, потім така ж кількість коротких вдихів.
Вправа «Зберігаємо сили»
- Роблячи видих спокійно, не кваплячись, стискуйте пальці в кулак із загнутим всередину великим пальцем. Потім, ослабляючи стискування кулака, зробіть вдих. Повторите 5 разів. Тепер спробуйте виконати цю вправу із закритими очима, що подвоює ефект.- Злегка промасажуйте кінчик мізинця.
- Встаньте і зробіть дуже глибокий видих. Потім наберіть повні легені повітря і видихніть із звуком. Проспівайте під час видиху довге «аааааа». Уявіть собі, що при цьому з вас витікає відчуття напруги, втоми. А на вдиху уявіть собі, що вдихаєте разом з повітрям веселі і радісні думки. На кожному видиху повторюйте звук «ааааа» все голосніше і голосніше, поки неприємні відчуття не покинуть вас повністю.
- На хвилинку встаньте зі свого місця і перетворіться на сигнальну сирену машини «Швидкої допомоги». Покладіть руку собі на голову і виголосіть гучний, високий, протяжний звук: «Іїіїі!» Постарайтеся відчути, як ваша голова починає тремтіти від цього звуку. А тепер спробуйте прокричати цей звук, подібно до сигнальної сирени, - виголошуйте його то вище, то нижче (30 секунд).
Автор К.В. Панкіна "Програма психологічного супроводу та підготовки випускників до ЗНО"
«Як пройти через іспит»
10 корисних порад від психологів:
1. Шукайте допомоги: запитаєте у Вашого викладача або репетитора як найбільш ефективним способом підготувати себе до іспиту(ЗНО) і як поводитися під час нього.
2. Улаштовуйте собі короткі перепочинки під час підготовки. Якщо Ваш мозок утомився, він не зможе запам'ятати нічого більше.
3. Плануйте свій час.
4. Відведіть достатній час на сон; харчуйтеся розумно.
5. Займайтеся фізичними вправами - прогулюйтеся, бігайте, займайтеся спортом або будь-якою фізичною активністю, що робить Вам приємність.
6. Залишайтеся позитивно настроєним - не думайте про майбутнє або про можливий провал.
7. Настройтеся на перемогу й будьте готові зробити максимально від Вас залежне.
8. Будьте пильні - якщо Ви відчуєте себе нездоровим, поговоріть з ким-небудь про своє занепокоєння.
9. Не будьте занадто розслабленим! Невеликий стрес навіть корисний, тому що змушує Вас готуватися інтенсивніше.
10. Відходьте розумно - якщо обговорення вже зданого тестування із друзями змушує Вас панікувати - не робіть цього! Забудьте про зданий іспит! Що пройшло, того не змінити й виправити!
Невелика фінальна порада:
Якщо Ви займаєтеся ввечері, не лягайте спати відразу після навчання. Ваш мозок буде продовжувати аналізувати інформацію й нескоро заспокоїться. Краще влаштуйте собі невелику вечірню прогулянку, а якщо прогулятися немає можливості (бо ж карантин), то займіться чим-небудь розслаблюючим й заспокійливим, переключіться на інші турботи.
Матеріали книги Дон Хамільтон «Здаючи іспит»
![](https://duyn491kcolsw.cloudfront.net/files/3o/3oo/3oo741.jpg?ph=99acb6cb95)
Для підтримання психологічного благополуччя у час підготовки до ЗНО дуже важливо правильно розподіляти час.
- спочатку підготуй місце для занять, забери зі столу усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;
- можна доповнити інтер'єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність, не потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо;
- склади план своєї роботи, перед тим визнач - хто ти є ? - сова чи жайворонок;
- важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: «Я займаюся чи готуюсь», «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;
- починай із найважчого, але посильного, легше і приємніше залишай на після обіду;
- змінюй заняття із відпочинком (психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв., максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи, тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв., у другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв., не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час);
- тренуйся щоденно робити тести, роби це із секундоміром;
- не потрібно заучувати напам'ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай;
- регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу, кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього;
- займайся самопереконанням, при всій свій простоті, це є дуже дієва зброя;
- повторюй про себе: «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний» і т.д., «Я напишу добре тестування».
Готуйтеся і все вийде!
Рекомендації тим, хто зазвичай має проблеми із тестовими завданнями (або «Хитрощі для складання тестів»).
- Тренуйся!
Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів - просто заради тренування. Не можна навчитись добре вирішувати тести, не виконуючи їх самих, примінюючи цю практику іншими видами контролю і самоконтролю. Ці тренування не тільки призводять до знайомства з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід - самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестуваня.
- Поспішай!
Тренуйся із секундоміром у руках. Порівнюйте час, потрібний для виконання тестів. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації неможливо змоделювати той стрес ( напругу ), що викликає будь-яке тестування.
- Випробовуй!
У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, як правильно вирішувати окреме завдання чи тест у цілому. Наприклад, не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж познайомитися з варіантами відповідей. Тоді зміст відповідей прояснить вам, що саме є необхідним в інструкції до даного завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні.
- Вгадуй!
Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти. Така довіра, як правило, призводить до приросту балів.
- Пропускай!
Треба навчитися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими ви обов'язково впораєтесь. Просто нерозумно не дібрати балів тільки тому, що ви не добрались до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.
- Виключай!
Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох ознаках (а це легше), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).
- Скорочуй вибір!
Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох чи п'яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші - підходящими з рівною ймовірністю, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, намагатись вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це - теорія ймовірності. Адже «негативне знання» про те, яка відповідь свідомо не годиться - це теж знання, і нерозумно відмовлятися від його використання.
- Думай тільки про поточне завдання!
Коли ви бачите завдання(питання), забувайте все, що було в попередньому: як правило, завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосовували в одному(уже вирішеному вами), як правило не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно вирішити інше завдання.
- Читай завдання до кінця!
Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатись зрозуміти умови завдання з «першими словами» й добудувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.
- Не засмучуйся!
У будь-якому професійно підготовленому тесті чимало завдань, з якими ви просто не зможете впоратись (так заплановано). Більше того, усі 100% завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну досаду. Навіть, якщо вам здається, що ви допустили занадто помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з'ясуватись, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий бал, то цілком пристойний.Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатися максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтесь не тільки наносити удари, а й тримати їх (якщо висловлюватись термінами боксу). Треба категорично відмовитись від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.
- Заплануй два кола!
Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) сеансу пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас «своїх» завданнях, а потім зможете подумати й добрати щось на важких, які вам спочатку довелося пропустити. (Подібний рецепт, на жаль не годиться для комп'ютерних тестів, які часто не дозволяють повертатись до попередніх завдань далі, ніж на один крок.)(Матеріали з сайту www.obukhiv-school5.edukit.kiev.ua )